Sigorta Tahkim Komisyonu

Yasanın 30. maddesinde düzenlenen Sigorta Tahkim Komisyonu, sigortaya konu olan değeri sigorta yaptıran yada  yapılan bu sigorta işleminden fayda sağlayan şahıslar ile göstermiş olduğu sigortacılık faaliyeti ile sigorta tahkim kurumuna üye olan sigorta işletmeleri arasında yapılan sigorta sözleşmesinden doğan uyuşmazlık konularının, sigorta konusundan uzman hakemlerce hızlı ve adil olarak çözülmesi için faaliyet göstermektedir. Komisyon mahkeme sürecinden daha hızlı kararlar almaktadır.
sigorta tahkim komisyonu
Sigorta tahkim komisyonu, sigortacılık yapan işletmelerin katılım iradesine göre faaliyetlerini göstermektedir. Bu sebepten ötürü, tahkime başvurabilmeniz için  sorun yaşadığınız sigorta kuruluşunun tahkim üyesi olması ve uyuşmazlığa konu olan riskin üyelik sürecinden sonra meydana gelmesi gerekmektedir.Bşvuru aşamasından yapmanız gereken sadece internet üzerinden veya konisyondan alacağınız başvuru formunu doldurarak başvuru ücreti ödeme makbuzunu kuruma iletmenizdir.

Sigorta Tahkim Komisyonu’na Kimler Başvurabilir?

Anlaşmazlık yaşadığınız sigorta işletmesi, tahkim sistemi üyesi ise yaşadığınız sorun hakkında bu sigorta kurumuna iletişime geçtiğinizde aldığınız cevaptan tatmin olmadıysanız  yada 15 iş günü içinde sigorta kuruluşundan cevap alamadıysanız Sigorta tahkim komisyonuna başvuru formu ve diğer ek belgelerle birlikte başvuruda bulunabilirsiniz.

Sigorta Sorgulama

Buradan yorum yapabilirsiniz...