Sigorta Girişi

Ülkemizde sigortalı olarak çalışmaya başlayacak vatandaşların mutlak suret ile Sosyal Güvenlik Kurumuna çeşitli ve gerekli olan evraklar ile başvuruda bulunması gerekmektedir. Bu noktada Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılacak sigorta girişi işlemleri için vatandaşların hazırlaması gereken çeşitli evraklar bulunmaktadır.

Sigorta Girişi Nasıl Yapılır?

Sigorta girişi işlemlerinizi gerçekleştirebilmeniz için öncelikli olarak nüfus cüzdan fotokopisi, vesikalık fotoğraf ve iş giriş bildirgesi evraklarına ihtiyacınız bulunmaktadır. Bu noktada işe giriş bildirgesini tam ve eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir. Bundan sonraki işlemler bir nevi işverene kalmaktadır. Çünkü sigortalı olarak yanında çalışmaya başlayacağınız işvereninizin bu belgeleri üçer nüsha şeklinde Sosyal Güvenlik Kurumuna verme yükümlülüğü bulunmaktadır.
sigorta girişi
Ancak işverenlerin tescil işlemini yapmaması durumunda sigortalıların kendi bildirimleri öne çıkmakta ve büyük önem taşımaktadır.  Bu neden ile sigortalı olarak çalışmaya vatandaşların sigorta girişi işlem için iki nüsha halinde otuz gün içerisinde bildirimde bulunması gerekmektedir.

Sigorta Girişi Sorgulama İçin : Tıklayınız

Sigorta Sorgulama,SSK Sorgulamaları

2 Yorum “Sigorta Girişi”

  1. müge diyor ki:

    eşimin sigortası baslamış mı diye nasıl ögrene biliriz

Buradan yorum yapabilirsiniz...