İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulama

İsteğe bağlı sigorta kişilerin sigortalı olarak çalışmadıkları süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemesi gerçekleştirmesidir. İsteğe bağlı sigorta ödeyen kişiler ödemiş oldukları sigorta kollarına göre sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Ayrıca isteğe bağlı sigorta primi ödemesi gerçekleştiren kişiler kanunlar ile belirlenen emeklilik şartlarını tamamlamaları durumunda emekli de olabilmektedir. İsteğe bağlı sigorta sorgulama işlemleri, prim ödemesinin kuruma ulaşıp ulaşmadığı bilgisi için Sosyal Güvenlik Kurumu resmi internet sitesinde e-hizmetler uygulaması kullanılabileceği gibi e-devlet internet portalı da kullanılabilmektedir. Kurumun internet sayfasından yapılan sorgulamalar için şifre kullanımı gerekmemekle birlikte e-devlet üzerinden yapılan sorgulamalar için e-devlet şifresi, elektronik imza ya da mobil imzanın kullanılması gerekmektedir. İsteğe bağlı sigorta sorgulama işlemleri kurumun internet sitesinden kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu alandan sorgulama yapmak isteyen ilgili kişinin kimlik bilgilerinin kullanılması gerekmektedir.

sigorta sorgulama

Kurumun internet sitesinde yer alan e-sgk bölümünden hizmet ekranına giriş yapılarak ilgili kişinin TC Kimlik numarası, babası, doğum yılı ve cilt numarası kimliğinde yer alan bilgiler esas alınarak doldurulur. Ardından sisteme giriş yapılarak ilgili kişinin isteğe bağlı sigorta sorgulaması işlemine erişim sağlanabilmektedir. Hızlı ve etkin bir şekilde hem isteğe bağlı sigorta primi ödeyen kişiler hem de çalışan aktif sigortalılar kısa süre içerisinde prim gün ve tutar bilgilerine erişim sağlayabilmektedir. İsteğe bağlı olarak sigorta prim ödemesi gerçekleştiren kişiler sorgulama yapılan güne kadar ne kadar süre ile prim ödemesi yaptığı ve ne kadar tutar ödeme gerçekleştirdiği bilgilerine erişim sağlayabilmektedir. Banka aracılığı ile ve kredi kartı ile yapılan isteğe bağlı sigorta primi ödemelerinin kuruma iletilip iletilmediği hususlarında bilgi alınabilmektedir.

Sigorta Sorgulama

One Yorum “İsteğe Bağlı Sigorta Sorgulama”

  1. kıymet çiçek diyor ki:

    27.03.2007 önce bağkur sonra sgk ya aktarıldı isteğe bağlı sigorta ödüyorum 1974 doğumluyum ne kadar prim ödeyip emekli olabilirm ?

Buradan yorum yapabilirsiniz...